Wosk

Wosk dla pszczół jest głównym materiałem wykorzystywanym do budowy gniazda i całej ulowej infrastruktury. Stanowi integralną część pszczelej społeczności. Ilość funkcji, jaką plaster wosku pełni w roju, jest zachwycająca. Wychowują się w nim kolejne pokolenia pszczół, magazynowany jest miód oraz pierzga, służy jako parkiet do tańca oraz przekaźnikcennych informacji. Co więcej – robotnice wytwarzają go z własnego ciała, a mianowicie w gruczołach woskowych umiejscowionych na brzusznej stronie odwłoka. Do produkcji wosku zdolne są pszczoły w wieku  między 5 a 15 dniem, ale – podobnie jak w przypadku innych funkcji – może się to zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb rodziny pszczelej. Wosk jest „wypacany” przez pszczoły w postaci łusek, które są które za pomocą odnóży podawane są do o żuwaczek. W żuwaczkach niczym plastelina w rękach dziecka staje się miękki i można go dowolnie formować. 

Wosk pszczeli to bogactwo różnych związków chemicznych, główne grupy to estry, alkohole, węglowodory i kwasy tłuszczowe. Był doceniany już przez naszych przodków i do dziś jest wykorzystywany przez człowieka w szerokim zakresie, a to ze względu na swoje wspaniałe właściwości: od impregnacji, przez kosmetologię i farmaceutykę po produkcję świec. Kosmetyki z woskiem pszczelim mają wysoką zawartość witaminy A, łagodzą, zmiękczają i nawilżają skórę. Wosk zawiera również karotenoidy, które mają właściwości przeciwutleniające, mogą usunąć przyczyny i objawy niektórych chorób skóry. 

Na uwagę zasługują woskowe świece oraz woskowijki. Świece z wosku pszczelego działają na człowieka kojąco, wspomagają koncentrację, a także pozwalają się wyciszyć. Rozchodzący się po domu zapach woskowej świecy uspokaja i relaksuje. Woskowijki natomiast jest to materiał nasączony woskiem pszczelim, z dodatkiem olejku, który zwiększa jego elastyczność. Woskowijki służą do pakowania żywności i można je używać wielokrotnie zamiast produktów jednorazowych takich jak folia aluminiowa, woreczki papierowe lub woreczki plastikowe. Jeśli prowadzimy dom przyjazny środowisku, te produkty z pewnością powinny być jego elementem.