Pozyskiwanie miodu to zwieńczenie wytężonej pracy pszczół i pszczelarza. Co prawda sukces tego przedsięwzięcia czyli wielkość zbioru w dużej mierze zależy od pogody, ale nie tylko. Na czas intensywnych zbiorów pszczelarz musi zrobić w ulu odpowiednio dużo miejsca do gromadzenia darów z roślin oraz zadbać o to, aby w rodzinie pszczelej była duża ilość pszczół zbieraczek.
W naszej pasiece miodobranie wykonujemy 2-3 razy do roku. Od pszczół odbieramy tylko nadwyżkę miodu. Ilość, która jest im potrzebna do życia i dalszego rozwoju zostawiamy w ulu. Jedna rodzina pszczela na własne potrzeby zużywa około 90 kg miodu, średnia ilość pozyskiwana przez nas to około 30 kg. Miodobranie wykonane zgodnie ze sztuką pozwala uzyskać wyśmienity miód. Wszystko zaczyna się od obserwacji i decyzji czy już czas rozpocząć miodobranie? Bowiem miód w plastrach powinien być dojrzały. O dojrzałości miodu informuje nas obecność woskowych wieczek, zamykających komórki plastra.
Przyjrzyjmy się teraz jak wygląda cały proces od ula do słoika. Ramki z miodem są omiatane z pszczół i przenoszone do pracowni. Najpierw musimy się pozbyć woskowych wieczek czyli odsklepić komórki z miodem, zdejmuje się je specjalnym widelcem lub nożem. Odsklepione ramki wkładane są do miodarki, która obraca je szybko, a zgromadzony w komórkach miód w wyniku działania siły odśrodkowej wyrzuca na zewnątrz. Miód spływa po ściankach na dno miodarki, a następnie przelewany jest przez kilka sit o oczkach różnej wielkości. Na sitach zatrzymują się wszystkie zanieczyszczenia ulowe takie jak wosk, propolis. Tak oczyszczony miód, pozostawiamy w odstojniku na 2-3 dni. W tym czasie, bąbelki powietrza wydostają się na wierzch tworząc pianę, która jest zbierana, a miód może być rozlewany. Na końcu tego procesu pilnujemy, aby słoiki z miodem były szczelnie zamknięte. Miód przed rozlaniem do słoików można również poddać procesowi kremowania.
Kremowanie to proces, którego celem jest uzyskanie gładkiego miodu o konstystencji kremu. Każdy prawdziwy miód ulega naturalnej krystalizacji, natomiast kremowanie polega na kontrolowaniu tego procesu. Do miodu płynnego dodawana jest odrobina miodu skrystalizowanego, a następnie całość jest mieszana przez ok. 72 h. Kremowanie polega zatem jedynie na mechanicznym rozcieraniu kryształów w całej masie miodu. Miód kremowany nie zawiera żadnych dodatków, a jego skład fizykochemiczny nie różni się niczym od miodu, który temu procesowi nie został poddany. Ogromną zaletą miodu kremowanego jest fakt, że przez długi czas zachowuje swoją aksamitną konsystencję. Podczas nakładania na kromkę chleba nie spływa, a jest na tyle miękki, że łatwo go rozsmarować.