Miód wykorzystywany był przez naszych przodków bardzo kreatywnie. Począwszy od słodzenia, po ofiarowanie bogom, leczenie przeziębień, gojenie ran, ujędrnianie ciała, a także pędzenia alkoholowego napitku, który do tej pory gości od czasu do czasu w naszych domach. I my nadal go stosujemy, zarówno w kuchni, miodosytnictwie, kosmetyce, jak i farmaceutyce. Rzadko jednak proste miodowe cuda wytwarzamy samodzielnie – taki znak czasu.
W kuchni miód możemy stosować dowolnie. Wszystko zależy od wrażliwości naszego podniebienia na dziwne smakowe połączenia i zdolności kulinarnych. W połączeniu z innymi produktami tworzy smakowite dania. Nadaje się do deserów, ale również potraw zdecydowanie bardziej wytrawnych. Jego towarzystwo uwielbiają letnie owoce. Jeśli po połączeniu truskawki z miodem potraktujemy je ogniem, powstanie przepyszny karmelizowany deser. Miód i orzechy to doskonały zestaw do owocowych deserów, naleśników i sałatek. Rozmaryn, tymianek i bazylia to tylko niektóre przyprawy, które w kompozycji z miodem, tworzą bogate niebagatelne połączenie nadające wyjątkowy smak sosom, marynatom, glazurom. Sery takie jak pleśniowe, twarde podpuszczkowe, pikantne czy kremowe ricotty w połączeniu z miodem zyskują inny smakowy wymiar. Miodem nie pogardzą również dania mięsne i ryby, odrobina miodu dodaje potrawom wyjątkowy słodki smak.
Warto przemyśleć zmianę białego cukru na miód, jeśli używamy go do słodzenia kawy, herbaty czy innych napojów. Miód, mimo że ma wyższą kaloryczność, jest zdrowszy niż cukier i nawet jeśli traci część wartości odżywczych po dodaniu do gorącej herbaty, wciąż warto wybrać właśnie jego.