45,00zł
Pierzga to kapsułka zdrowia.
Powstaje z pyłku kwiatowego wyłącznie w środowisku ula. Pszczoły pilnie strzegą tajnej receptury jej przyrządzania. Mimo wielu prób, człowiekowi nie udało się do tej pory uzyskać pierzgi w warunkach laboratoryjnych. Pierzga jest więc unikatowym, naturalnym i bardzo zdrowym produktem.
Przemiana pyłku w pierzgę!
Po dostarczeniu pyłku do ula, trafia on od razu do magazynu, tam rozpoczyna się proces jego konserwacji, aby nie uległ zepsuciu przez kolejne miesiące. Pyłek zbierany pod koniec lata, będzie spożywany przez pszczoły w postaci pierzgi jesienią i zimą, a nowe zbiory będą możliwe dopiero wiosną. Konserwacja pyłku polega na ugniataniu go, mieszaniu z miodem, mleczkiem pszczelim oraz enzymami wytwarzanymi przez pszczoły w gruczołach gardzielowych czyli śliną. Po napełnieniu woskowej komórki pyłkiem, pszczoły pokrywają go warstwą miodu. Rozpoczyna się proces fermentacji mlekowej z udziałem pałeczek Lactobacillus acidophilus, w atmosferze beztlenowej i temperaturze 35 stopni Celsjusza.
Proces konserwacji pyłku powoduje, że powstała pierzga ma dwukrotnie większą zawartość składników biologicznie aktywnych niż pyłek. Zawiera ok 30% więcej węglowodanów, białka i biopierwiastków. Strawność pierzgi przez organizm człowieka, również jest dwukrotnie wyższa. Obniżone PH chroni pyłek przed zepsuciem.
Pszczelarze pozyskują tylko niewielką część zgromadzonej przez pszczoły pierzgi. Rodziny pszczele pozbawione tego życiodajnego produktu nie mogłyby przetrwać do czasu pojawienia się pierwszych wiosennych kwiatów. Ze względu na trudność pozyskania, duże znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju pszczół oraz stosunkowo niewielkiej produkcji pierzgi przez jedną rodzinę pszczelą, jej cena jest znacznie wyższa niż cena pyłku.
Jak spożywać?
Pierzgę stosuje się w celu wzmocnienia oraz regeneracji organizmu, zwłaszcza w okresach rekonwalescencji, spadku odporności, chronicznego przemęczenia oraz niedoboru witamin i składników mineralnych. Pierzga reguluje układ trawienny, działa ochronnie na wątrobę, wzmacnia układ nerwowy oraz pomaga łagodzić objawy schorzeń wieku podeszłego.
Dawkowanie pierzgi będzie się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji każdego z nas. Jeżeli traktujemy pierzgę jako element dobrej zbilansowanej diety i cyklicznie (np. 2-3 razy do roku) włączamy ją do jadłospisu, wystarczy 1-2 łyżeczki dziennie. Jeśli jesteś w okresie rekonwalescencji, dawkowanie pierzgi najlepiej skonsultować z lekarzem.