Jest miodem bardzo ciekawym i nieprzewidywalnym. Jego barwa i smak zmieniają się w zależności od pory roku, w której jest zbierany. To zapach i aromat kwitnących wówczas kwiatów tworzą jego bogaty bukiet smakowy. Miody wielokwiatowe wiosenne są jasno-kremowe i mają delikatny smak., Cczęsto w swoim składzie mają nektar wierzby, kwiatów drzew owocowych czy mniszka lekarskiego. Miody zbierane latem są ciemniejsze, o barwie najczęściej herbacianej i o bardziej wyrazistym smaku., Mmożna w nich wyczuć lekką nutkę lipy, białej koniczyny, maliny, kwiatów łąkowych, a nawet gryki.
Miody wielokwiatowe są cennym źródłem zróżnicowanych składników odżywczych. Warto spożywać miody pochodzące z rejonu , w którym mieszkamy. Zawierają one bowiem pyłki roślin, które towarzyszą nam na co dzień. Nie bez powodu polecany jest jako uzupełnienie w leczeniu chorób alergicznych górnych dróg oddechowych, takich jak astma oskrzelowa lub katar sienny. Spożywanie tego miodu pomaga chorym na uodpornienie się na występujące w okolicy pyłki-alergeny. Miód wielokwiatowy warto spożywać również w stanach przemęczenia i braku energii, a także wyczerpania psychicznego organizmu.
Kremowanie miodu
Kremowanie to proces, którego celem jest uzyskanie gładkiego miodu o konstystencji kremu. Każdy prawdziwy miód ulega naturalnej krystalizacji, natomiast kremowanie polega na kontrolowaniu tego procesu. Do miodu płynnego dodawana jest odrobina miodu skrystalizowanego, a następnie całość jest mieszana przez ok 72 h. Kremowanie polega zatem jedynie na mechanicznym rozcieraniu rozprowadzaniu kryształów w całej masie miodu. Miód kremowany nie zawiera żadnych dodatków, a jego skład fizykochemiczny nie różni się niczym od miodu, który temu procesowi nie został poddany. Ogromną zaletą miodu kremowanego jest fakt, że przez długi czas pozostaje łatwy w aplikacji przyjazny w użyciu. Podczas nakładania na kromkę chleba nie spływa, a jednocześnie pozwala łatwo się rozsmarowywać ze względu na miękką, kremową, wręcz śmietankową konsystencję.
Powiadomienia